İnternetSeoWebmasterWordpress

Hızlı İndex Alma Yolları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere hızlı index alma yollarını anlatacağım. Bu yöntemler ile index alma sürenizi 3 dakika gibi sürelere taşıyabilirsiniz. Anlatacağım yöntemlerin bazıları deneyseldir. Bazıları ise seo uzmanları tarafından tescillenmiştir. Haydi başlayalım o zaman

1- Daha  Önceden İndexlenmiş Bir Sayfadan Link Alma

Evet arkadaşlar en etkili yöntem bu bana göre. Önceden indexlenmiş ve sürekli güncellenen bir sitede link almak index hızınızı çok büyük bir şekilde etkiler. Mümkünse en son yazdığınız yazılarınızı paylaşırsanız daha hızlı bir şekilde indexlenir.

2- Pingleme Sitelerinden Ping Yollamak

Buda diğer etkili bir yöntem pingleme siteleri arama motorlarına sitede yeni bir yazı olduğu uyarısını verir. Böylece ping sitelerinden aldığı uyarıyla sitenize girer ve indexlenmemiş yazıları indexler. Bir kaç kendi kullandığım örnek ping sitelerini atayım ;

  • Blogsearch.google.com.tr/ping (Google’nin kendi ping servisi ilk önce bunu kullanmakta yarar var.)
  • Pingomatic.com
  • Mass-ping.com
  • Tools.pingdom.com

2.1-Wordpress İçin Pinglemenin Kolay Yolu

WordPress ile pingleme işlemini otomatik bir şekilde yapabilirsiniz. Scriptin kendi özelliklerin de böyle bir bölüm var zaten. Peki bu bölüm nerede ?

Ayarlar —> Yazma —> Servisleri Güncelle

Bu kısımda default olarak sadece 1 adet servis vardır. WordPress’in kendi yayınladığı bir makalede güncel ping servislerini buraya yazabilirsiniz.

http://rpc.pingomatic.com
http://rpc.twingly.com
http://api.feedster.com/ping
http://api.moreover.com/RPC2
http://api.moreover.com/ping
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://www.blogshares.com/rpc.php
http://www.blogsnow.com/ping
http://www.blogstreet.com/xrbin/xmlrpc.cgi
http://bulkfeeds.net/rpc
http://www.newsisfree.com/xmlrpctest.php
http://ping.blo.gs/
http://ping.feedburner.com
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://rpc.blogrolling.com/pinger/
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://www.feedsubmitter.com
http://blo.gs/ping.php
http://www.pingerati.net
http://www.pingmyblog.com
http://geourl.org/ping
http://ipings.com
http://www.weblogalot.com/ping
Kaynak

3-Dizin Sitelerine Kayıt Olma

Dozu kaçırmamak ile beraber hala dizin sitelerinin index hızına bir yararı var. Tanınmış dizin sitelerinden link almanın daha çok yararı olur (Dmoz).

4-Bloglara Yorum Yaparak Alınan Link

Güncel blogları “internet sitesini” de girerek yorum yaparsanız index hızına önemli derece bir katkı yapar. Ancak son google güncellemeleriyle birlikte spam olarak algılanabiliyor. Olabildiğince az sık sık güncellenen ve sizinle aynı kategoride veya aynı kategoriye yakın sitelere yorum yapmakta fayda var.

5-Sık Sık İçerik Girmek Siteyi Güncel Tutma

Aslında en önemli etken budur, ne kadar bu yazdığım yöntemleri uygulasanız da siteniz güncel değilse hiç bir faydası olmaz. Mutlaka siteyi güncel tutmamız lazım arkadaşlar.

6-Sosyal Medya Sitelerinden İmleme

Ne kadar kötü amaçla kullanılsa da sosyal medya içeriği güncel tutma açısından birebir yöntemdir.

7-Webmaster Tools (Search Console) Kayıt

Google’ın site sahipleri için oluşturduğu genel olarak siteniz hakkında tüm bilgileri bulabileceğiniz çok güzel bir servis. Tüm işlemlerinizi buradan kolaylıkla yapabilir hangi kelimeden ne kadar tık aldığınızı indexleriniz de ne gibi sorunlar olduğunu bu servisten bakabilirsiniz. Daha birçok özelliği var tabi bunlar sayabildiklerim.

7.1-Sitemap ve Robots.txt Oluşturma 

Google’ın sizi doğru anlayabilmesi için ona bir harita vermelisiniz. Neyi indexleyeceğini neyi indexlemeceğini bilmesi gerekir. Sitemap oluşturarak otomatik bir şekilde içerik girdiğinizde google dizinine istek yollar. Google botları en kısa zamanda indexlemek için sitenize döner. Robots.txt dosyası ise genellikle sitenin indexlenmeyeceği yerlerini belirtmek için kullanılır. Şuan kullandığım robots.txt dosyası içeriği şudur. Robots.txt dosyanızda sitemap adresinizin mutlaka olmasıda gerekir.

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /wp-content/cache/
Disallow: /wp-content/themes/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /xmlrpc.php
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: https://eyupfidan.com.tr/sitemap.xml.gz

7.2-Google Gibi Getir

Bir çoğunuz eminim bu servisi biliyorsunuzdur bu servisi kullanarak birkaç saniye içerisinde yazılarınız indexleniyor. Fakat google bu servisi acil durumlar için oluşturmuş sürekli google gibi getir yaparsanız artık botlar sitenize kendisi gelmeyecek hep sizin google gibi getir yapmanızı bekliyecek acil durumlar dışında kesinlikle kullanmayınız.

8-Yayınlanmış Makalede Ufak Değişiklikler Yapmak

Yazı yazmaya vaktiniz yoksa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Önceden yayınladığınız ve index almış bir makaleyi bir kaç kelime ekleyerek veya kelimeleri değiştirerek siteyi güncel tutabilirsiniz.Aman aman bir sonuç beklemeyin bu yöntemden ama sık sık kullanılması da doğru değil spam olarak algılanabilir.

9-Sidebarda Son Yazılar ve Son Yorumları Listelemek

Anasayfanız sık sık güncellenmiyorsa alt sayfaları güncelliyorsanız mutlaka ana sayfaya son yazılar ve son yorumları listelemeniz gerekir. Anasayfanız güncelleniyorsa buna pekte gerek yok ama kullanıcı deneyimi açısından yararlı bir seçenek.

10-Benzer Yazılar ve Rastgele Yazılar Seçeneği

Konu içerisinde mutlaka bu seçenekler olması lazımdır tarafımca denendi hem kullanıcı açısından hemde google açısından çok olumlu sonuçlar aldım. Kullanıcı bir yazıyı okuduktan sonra ona benzer bir yazı daha görüyor onda tıklıyor onun altında bir benzer yazı daha çıkıyor ona da tıklıyor (Youtube misali :D) böylece sayfa görüntülenme yükseltiyor ve hemen çıkma oranımızı düşürüyoruz.

11-Daha Önce Kullanılmış Bir Etiketi Bir Daha Kullanma

Daha önceden indexlenmiş bir etiketi bir daha kullanmak index hızına çok olumlu etkileri vardır. Hele birde bu indexlenmiş etiket hit alan bir etiket olsun gel keyfim gel 🙂

Evet arkadaşlar benim denediğim ve araştırarak bulduğum taktikler bu kadar sizlerde değişik yöntemler biliyorsanız yorum aracılığıyla bilgilendirirseniz sevinirim herkese iyi günler.

4 Yorum

  1. Yazınız için teşekürler. Şu konuya değineceğim ping servislerine dikkat etmek gerekiyor bazı ping servisleri zararlı en son bir sayfamda bir yabancı sayfaya pinglettirdim ve spam yağmuruna tutuldum her gün spam yorumlar gelmeye başladı güvenlik adreslerden ping almaya dikkat edin.
    Saygılar

    1. Evet değindiğiniz konu doğru zaten wordpress.org kendi makalesinde yayınladığı servisleri paylaştım dikkat ettiyseniz her servisten de pinglememek gerekiyor haklısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu